Máchova 30 a Suvorovova 195, Nový Jičín

Telefon: 556 794 178 a 556 623 180, www.rehabilitaceNJ.cz

 


O nás  Novinky   Kde nás najdete   Ceník  Kontakty  ▪ Mojžíšová  Procedury 

Rázová vlna

Co je rázová vlna?

Rázová vlna je akustická vlna, která přenáší vysoké množství energie do bolestivých bodů. Tato energie vyvolává hojivé a regenerační procesy v měkkých tkáních, šlachovém aparátu včetně jeho úponu na kost.

Terapie spočívá v působení rázových vln na nemocné místo. Generátor přístroje mění vzduchovou vlnu v akustickou radiální vlnu, kterou hlavice aplikátoru přenáší v okolí bolestivého místa do hloubky tkáně cca 4 cm. V ní se zlepšuje mikrocirkulace a metabolismus. Vlny umožňují rozpuštění vápenných fibroblastů, podporují produkci kolagenu, snižují napětí v tkáni a mají analgetický efekt. Zjednodušeně řečeno, princip působení rázové vlny je ve zlepšení prokrvení v místě působení a regeneraci postižených buněk.

aplikace rázové vlny

Nejčastější indikace

 • Bolesti svalového úponu na vnitřní straně lokte

 • Omezení pohybu a bolest ramenního kloubu v důsledku kalcifikace

 • Bolesti svalového úponu na vnější straně lokte - tenisový a golfový loket

 • Bolesti úponů pod vnější horní hranou pánevní kosti

 • Bolest při zátěži v nadkolenní nebo podkolenní oblasti

 • Bolesti při artroze kolenního kloubu

 • Rehabilitace zánětu Achillovy šlachy

 • Akutní i chronické záněty paty, ostruhy patní kosti

Popis aplikace

Terapie rázovou vlnou se provádí ambulantně, není časově náročná – jedna aplikace trvá pouze několik minut. Obvykle je potřeba tři až šest aplikací v rozpětí několika týdnů. Intervaly mezi aplikacemi určí lékař či fyzioterapeut podle dynamiky vývoje choroby. 


Lymfodrenáž

Co je to manuální lymfodrenáž?

Manuální lymfodrenáž je velmi prospěšná jemná masážní hmatová technika, ovlivňující lymfatický systém a napomáhající odtoku toxických látek z těla. Jejím cílem je zlepšit kvalitu lymfatického oběhu, popřípadě odčerpat přebytečnou lymfu z podkoží zpět do oběhu. Spočívá v jemné masáži (systém hmatů následujících za sebou ) všech klíčových bodů mízního systému. Stimulací lymfatických uzlin dochází k uvolnění a urychlení toku lymfy do odtokového řečiště a tím je zabráněno např. hromadění odpadních látek, buněčných zbytků nebo infekčních zdrojů v mízním systému, tělo se zbavuje škodlivých odpadových látek a otoku. Pročištěním se posiluje obranyschopnost vlastního těla. 

Co je to přístrojová lymfodrenáž?

Manuální lymfodrenáž je možné kombinovat s přístrojovou. Přístrojem je masírována oblast pasu, boků a dolních končetin. Klient si lehne do speciálních kalhot, které se nafukují v přirozeném toku lymfy od periferie k srdci a masírují postupující tlakovou vlnou. Tím jsou zprůchodňovány lymfatické cévy, odtékají toxické látky zadržené v těle. Zmírňují se otoky, uvolňují a odlehčují dolní končetiny.

manuální lymfodrenáž 

Kolikrát lymfodrenáž absolvovat?

Větší účinek dosáhneme aplikací více lymfodrenáží po sobě, jedna lymfatická masáž na detoxikaci organismu nestačí. Jako prevenci i ke zmírnění zdravotních potíží, pro dosažení požadovaného efektu, doporučujeme kůru deseti ošetření s pravidelnou návštěvností minimálně 2x týdně. K nastartování lymfatického systému je vhodné absolvovat kúru v rozsahu 8 – 10 hodin v průběhu 3 týdnů, poté je vhodné udržovat režim buď jednou návštěvou měsíčně nebo 3 týdenní kúru opakovat za půl roku. Efekt zpevnění a zmenšení otoků, způsobený dokonalejším odtokem přebytečné lymfy, se objeví po 3 - 4 lymfatických masážích. Účinek je individuální, záleží na přístupu k vlastnímu tělu a zdraví, také na věku a tělesné hmotnosti. 

Co je to lymfatický systém?

Lymfatický (mízní) systém zodpovídá, spolu s krevním systémem, za proudění tekutin v lidském těle. Lymfatický systém je součástí imunitního systému a jako jediný v organismu shromažďuje a posléze z něj vylučuje škodliviny. Je tvořen sítí lymfatických cév, uzlin a orgánů, které mají za úkol odvádět přebytečnou tekutinu z mezibuněčného prostoru do krevního oběhu, transportovat bílkoviny, tuky vstřebané ve střevech a zplodiny tkáňového metabolismu a pomáhat imunitnímu systému bojovat s infekcí tím, že odstraňují nežádoucí látky z organismu a tvoří protilátky. Lymfa (míza) je tekutina, která tvoří základní součást obranného systému organismu, odvádí z těla škodliviny, které do sebe neustále vstřebáváme ze špatného životního prostředí, nezdravých potravin, léků, alkoholu... . Správný průtok lymfy v těle a její pročišťování v lymfatických uzlinách zabezpečuje dobře fungující systém obranyschopnosti člověka. Pohyb lymfy je, na rozdíl od krve, která má svoji pumpu (srdce), závislý na svalových kontrakcích, pohybu bránice (dýchání) a masážích. Pohybuje se v lymfatických cévách a kapilárách pomocí stahování kosterních svalů a filtruje se v lymfatických uzlinách, kde probíhá řada imunitních reakcí, tvorba protilátek a likvidace choroboplodných zárodků, toxinů a mrtvých bakterii. Neplyne-li lymfa volně, dochází–li někde v těle k její stagnaci, odpad se navrací zpět do buněk, detoxikační účinek je snížen, riziko infekce se zvyšuje. Pokud se lymfa hromadí v organismu, dochází k postupnému zanášení těla zplodinami metabolismu a toxických látek, které se podílejí na nerovnoměrném rozložení tuku a vody. Dochází k narušení spojovacích vláken mezi svaly a kůží, což způsobuje ochabnutí kůže v elastické tkání. Pokud lymfatický systém nefunguje, snižuje se obranyschopnost organismu, imunitní systém je oslaben, člověk často podléhá nachlazení. Zanesené lymfatické dráhy se projevují například celkovou tělesnou únavou, pocity vyčerpanosti, unaveným vzhledem, únavou nohou. Nedostatečná čisticí funkce lymfatických cest způsobuje také vznik otoků (otoky v okolí očí, v obličeji, otoky končetin), neboť se v těle hromadí odpadní látky, které měly tělo přirozenou cestou dávno opustit.

Některé projevy omezeného toku lymfy:

  otoky lymfatických uzlin i po odeznění infekce
  otoky až tlaky hlavně v oblasti krku, podpaží, končetin, třísel, očních víček
  otoky břicha často zaměňované za otylost
  přetrvávající otoky po úrazech a operacích
  celulitida
  často se opakující infekční onemocnění
  dechové nedostatečnosti bez zjevné příčiny


Kdy provádíme lymfatickou drenáž?

 • pro zmenšení lymfatických otoků ( lymfedémů) a otoků různého původu ( otoky rukou, nohou, víček)

 • při chronické žilní nedostatečnosti, jako prevence křečových žil (krev se rychleji okysličuje, pro osoby, které trpí křečovými žilami je tento typ masáže nejšetrnější), odstranění pocitu těžkých nohou, pro prevenci bércových vředů

 • při revmatismu , artritidě, bechtěrevově chorobě (bolest kolen) - uleví od bolesti, popřípadě zmenší otok

 • při migrénách - uleví od bolesti

 • u pooperačních stavů - prevence hluboké trombózy, pomáhá při pooperačních a poúrazových otocích, zhmožděninách, minimalizuje zjizvení a urychluje proces uzdravení , podporuje hojení, urychluje vstřebávání hematomů

 • po úrazech pohybového aparátu (výrony, zlomeniny) – (umožní lepší přísun živin a vitamínů do postižené oblasti a odvod nežádoucích látek )

 • při regeneraci těla ( regenerace tkáně, vazů, svalů, rehabilitace sportovců a pracovníků s vysokým zatížením nohou)

 • v rámci detoxikace organismu - zprůchodňuje a čistí lymfatický systém, zrychlení toku lymfy v organizmu a tím odvod škodlivých látek z těla, upravuje rovnováhu v hormonálním systému, harmonizuje množství tekutin v jednotlivých částech těl, upraví se metabolismus

 • k zvýšení imunity při poškozené obranyschopnosti (EB viróza, stavy po borelióze, mononukleóze, únavový syndrom, diabetes, akutní i chronické infekce,časté chřipky, angíny, záněty, ucpané dutiny, k odstranění nachlazení, alergie...)

 • upravuje práci srdce, ledvin, střev

 • pomáhá při akné, lupence, při menších popáleninách, pohmožděninách a odřeninách

 • jako kosmetická masáž - proti celulitidě (masáž nohou a břicha, vyprazdňování tukových buněk má za následek snižování hmotnosti , odstraňování celulity a zlepšení kvality kůže), proti vráskám (masáž obličeje a krku, zlepší se elasticita a vzhled pokožky)

 • k uvolnění a relaxaci organizmu

Po lymfatické masáži může nastat reakce organizmu v podobě:


 • únavy nebo naopak aktivity
 • pocitu sucha v ústech
 • bolestech hlavy
 • častého močení
 • při akné počítejme s přechodným zhoršením stavu pokožky, jako známkou čištění organismu

Lymfodrenáž nesmíme provádět:


 • při nádorovém onemocnění
 • při akutním bakteriálním a virovém (angína, chřipka) či zánětlivém onemocnění
 • při akutním žilním onemocnění s trombózou či zánětem
 • při srdeční insuficienci, astma cardiale
 • při zvýšené funkci štítné žlázy - hyperthyreosa

 těhotenství, menstruace, v šestinedělí
 • při chronické bronchitis - uleví od bolesti, popřípadě zmenší otok

Opatrně u alergií, ekzémů, spastické zácpy, zánětu tlustého střeva a konečníku, nejasných břišních potíží (vředy, žlučníkové obtíže, …), s ohledem na mateřská znaménka, pihy. 

Lymfatická masáž ztrácí účinek v kombinaci s jakoukoli jinou masáží stejné části těla v jednom dni.


 

Baňkování

Je to metoda používaná od starověku k ovlivnění regeneračních schopností našeho organismu. Dnes ji používáme jako doplněk k léčebným metodám klasické a přírodní léčby.

Působí na mnoha úrovních: fyzikálně, reflexně, metabolicky, ovlivňuje pochody látkové výměny, stimuluje imunitu organismu.

Baňkování příznivě ovlivňuje:

 • blokády a ztuhlé svaly

 • detoxikaci organismu

 • lymfatický systém

 • problémy se zažíváním

 • problémy s močovým měchýřem

 • astma, záněty průdušek, kašel

 • otoky a bolesti nohou

Způsob provádění

Baňky aplikujeme především na zádech, výjimečně jinde.

Plamenem zahřejeme vnitřek baňky, po přiložení na kůži a ochlazení okolním vzduchem v baňce vznikne podtlak, jímž se baňka pevně přisaje.

Sázení: na namazaná záda nasadíme baňky v dané sestavě, která ovlivní příslušný vnitřní orgán nebo zdravotní problém, baňky zůstanou na jednom místě po celou dobu aplikace.

Masáž: po namazaných zádech přemisťujeme baňku (jezdíme) svisle i příčně, podél páteře, kroužíme nad citlivými místy a ztuhlými místy, které takto výrazně prokrvíme. Tuto metodu je možné použít i v okolí kloubů.

Kombinace: často využíváme kombinaci sázení a masáže.

baňkování

Po baňce zůstává na ztuhlých místech nebolestivý hematom, který postupně vybledne za 3-14 dní. Je známkou aktivního čištění organismu, zapojení lymfatického systému. Je tedy pro vás velmi důležité zvýšit příjem tekutin. Měli byste vypít nejméně každou hodinu 4dcl tekutin k podpoření funkce lymfatického systému.

Baňky neprovádíme u:

nádorových onemocnění (i přeléčených), krvácivosti, kožních onemocnění, kožních znamének, akutních bolestí břicha, těhotenství, zánětů měkkých tkání, trombóz, křečových žil, gangrén, otevřených ran, hnisavé infekce.

Baňky je možné provádět u:

mrtvice, astma (srdeční nebo bronchiální), očních chorob různého druhu, bronchitidy v akutním nebo chronickém stadiu, deprese, žlučníkové koliky, vysokého i nízkého krevního tlaku, ischias, bolestí hlavy, zánětů hrtanu, nemocí jater různého druhu, bolestí páteře, lumbaga, plicních chorob, křečí žaludku a střev, migrén, neuralgií, ledvinových chorob, chronické zácpy, nedoslýchavosti, zánětu pohrudnice, periartritidy, zápalu plic, revmatických potíží různého druhu, bolestí a zánětů v oblasti slinivky břišní, bolestí v klimakteriu s průvodními depresemi, závratí různého druhu, ucpání cév, zánětu mandlí, křečí různého druhu a mnoha dalších.

Doba provádění, opakování terapie

Doba aplikace se liší podle citlivosti kůže a reakce na baňkování. Obvykle trvá jedna procedura 15 – 45 minut. Na opakování terapie přijďte po vymizení reakce na kůži, vyblednutí hematomů (za týden až 10 dní). Proceduru opakujeme 3-5krát po sobě, nebo v preventivním a regeneračním režimu 1x za týden až 14 dní celoročně.


e-mail Léčebná Rehabilitace ©2007 - 2021